ROUBOVÁNÍ

Tímto způsobem lze bezpečně rozmnožit většinu hybridních tropických ibišků. Úspěšnost záleží na několika faktorech, které je dobré dodržet.

Podnože - kvalitní dobře rostoucí podnož je prvním krokem k úspěchu. Nutno řici, že ne každý "obyčejný ibišek " je vhodný jako podnož. Nejvíce se osvědčilo roubovat na obyčejný červený H.rosa sinensis - Briliant nebo na kultivar Brasilia. Američané roubují na kultivar Pride of Hankins. V mých podmínách,ale tento kultivar roste docela pomalu a tak výroba podnoží jde docela pomalu. Musím, ale řici, že rostliny z Ameriky rostou na této podnoži skvěle, vyborně kvetou i větví. Hlavní vyznam dobré podnože je dát hybridnímu ibišku vitální, silně kořenící  základ  proto,aby měl velký přísun  živin a mohl dobře růst a bohatě kvést. Marketové obyčejné ibišky ošetřené zpomalovačem růstu jsou jako podnože nevhodné. Protože mají přesně opačnou charakteristriku než je pro zdar při roubovaní potřeba.Téměř  nerostou a jsou náchylné na přemokření. 

Rouby - kvalitní roub s vyzrálým dřevem je další krok k úspěchu. Moje zkušenost je taková,že čím je dřevo méně vyzrálé tím se šance na kvalitní ujmutí a srůst zmenšuje. Zkoušel jsem roubovat jak na dřevo/dřevo, tak na dřevo/bylina i na bylina/byliny. Nejlépe to funguje pokud je dobré dřevo na dobré dřevo. U roubu je jedno, jestli je vrcholový nebo se dvěma či více očky.