ŽIVINY A HNOJENÍ

 

Exotické ibišky spotřebovávají velké množství živin, které potřebují pro bujný růst a tvorbu velkých barevných květů. Pravidelný přísun živin je pro úspěšné pěstování velmi důležitý. Kvalitní předání živin zprostředkovává substrát, který by měl mít vlastnost zadržení živin a předání rostlině. Velmi vhodný je kokosový substrát, borová drť a perlit. Tato kombinace zajišťuje i vynikající propustnost (viz. nároky na půdu).

Ibišky jsou velmi náročné na přísun draslíku K, to je třetí poslední číslo ve vzorcích uvedených na obalech hnojiv. Draslík zajišťuje u rostlin správný metabolismus a pomáhá při fotosyntéze tj. při procesu přeměny světla a vody v cukry. Ty pak využívá pro kompletní stavbu. Draslík rozvádí vodu do každé buňky. Rostliny dostatečně zásobené draslíkem vypadají zdravě a jsou i odolnější vůči výkyvům v přísunu vody a nemocem. V období plného růstu a kvetení je přísun draslíku velmi důležitý. Tento prvek by měl být v použitém hnojivu obsažen nejvíce.

Fosfor P, to je prostřední číslo ve vzorcích uvedených na obalech hnojiv. Fosfor patří k nejrizikovějším prvkům pro ibišky. Většina hnojiv určená pro podporu a bohatost květu obsahuje extrémně vysoké množství tohoto prvku. Ibišek si ale neumí s takovým množstvím poradit. Předávkování fosforem má za následek zablokování metabolismu rostliny. Rostlina zastaví růst nebo roste velmi pomalu. Listy mají  nezdravou barvu a vykazují příznaky jako při nedostatku železa. To doopravdy schází, protože fosfor zablokuje přísun železa přes kořeny.Toto uzamknutí příjmu živin způsobí právě fosfor. Tento prvek by měl být v použitém hnojivu obsažen co nejméně.

Dusík N, to je první číslo ve vzorcích na obalech hnojiv. Dusík přeměňuje bílkoviny v chlorofyl a je důležitý pro většinu metabolických procesů u rostliny. Nadměrné množství dusíku může rostlinu popálit. Charakteristickým příznakem je zhnědnutí okrajů listů. Pokud k tomu dojde, omezte hnojení na několik týdnů. Rostlina se s přebytkem vyrovná. Tento prvek by měl být obsažen v používaném hnojivu středně.

Těmto požadavkům odpovídají ve vodě rozpustná hnojiva KRISTALON

  • KVĚT    15 - 5 - 30 + 3% hořčíku. Obsahuje mikroprvky B, Mo, Fe, Cu, Mn, Zn.
  • GOLD    19 - 6 - 20.   Obsahuje mikroprvky B, Mo, Fe, Cu, Mn, Zn.

 

VLASTNÍ HNOJENÍ

Výše uvedená hnojiva jsou ve vodě rozpustná. Množství a koncentraci roztoku dle návodu výrobce, tj. jedna odměrka (součástí balení hnojiva) na 10 litrů vody. Voda pro zálivku by měla být odstátá nejlépe v pokojové teplotě 20-25°C. Rostliny nesmějí mít suché nebo vyschlé baly.Toto je velmi důležité, protože zde hrozí popálení kořenů. Množství tekutiny je jako při běžné zálivce, tj. necháme protéct, aby se roztok dostal stejnoměrně okolo celého kořenového balu. Přebytečné množství proteče do misky. Četnost hnojení - jednou týdně.  Tímto způsobem hnojím v době aktivního růstu. Na podzim a v zimě, kdy rostliny přestávají růst, postupně frekvenci hnojení prodlužuji a v říjnu přestávám hnojit úplně. Pokud budete rostlinám od podzimu a v zimě svítit (viz. umělé osvětlení), upravte četnost hnojení dle růstu a násady květů. Je nutné si vše odzkoušet ve vlastních podmínkách.